مدیرکل محیط زیست استان خوزستان:

ظرفیت جهت بهره‌برداری مناسب از نخاله‌های ساختمانی وجود دارد

| ۱۶:۰۰:۲۱ | ۲۹ / آذر / ۱۳۹۵ |
شناسه خبر: NjI

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان با تاکید بر تقویت اراده میان دستگاه های مسئول اظهار داشت: ظرفیت برای بهره‌برداری مناسب از نخاله‌های ساختمانی وجود دارد برای استفاده از این ظرفیت انتظار است که اراده‌ها تقویت شود.

احمد رضا لاهیجان زاده در گفت و گو با خبرنگار کمیته اطلاع رسانی کنفرانس ملی ایمنی،بهداشت و محیط زیست در استان مازندران ،اظهار داشت: اقداماتی برای تفکیک زباله در اهواز انجام شد ولی به صورت کلی در ساماندهی نخاله‌های ساختمانی با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی یادآور شد: به صورت موردی ساختمان‌های است که بر اساس دغدغه‌های زیست محیطی و نظام مهندسی ساخته میشود که این واحدها چندان مشکل ندارند ولی این موارد به صورت اندک هست.

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان اضافه کرد: نخاله معضل کشور است، در حال حاضر تکنولوژی از کشور چین برای ساماندهی نخاله‌های ساختمانی از چین وارد شد که این تکنولوژی با هزینه کم در حد یک میلیارد تومان زمینه بازیافت مناسب نخاله‌های ساختمانی را فراهم می‌کند و امکان استفاده از این بازیافت در حاشیه جاده به صورت بلوک وجود دارد.

وی در پایان گفت: ظرفیت برای بهره‌برداری مناسب از نخاله‌های ساختمانی وجود دارد برای استفاده از این ظرفیت انتظار است که اراده‌ها تقویت شود، با اجرای این طرح میزان استفاده از تولیدات جدید در این بخش نداریم.

این مقام مسئول در ارتباط با مهترین چالش‌ها در حوزه ساخت ساز به ویژه ساخت و ساز درون شهری، اظهار کرد: مهمترین چالش عدم اجرای مواد قانونی مبحث 19 در ساختمان است.

وی تصریح کرد: ارگان‌های مرتبط با این حوزه چندان دغدغه اجرای قوانین ندارند و به مباحث قانونی در حوزه ساخت و ساز توجه نمیشود.

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در ادامه یادآور شد: با توجه به بخش عمده هدر رفت انرژی و عدم اجرای مباحث قانونی است، به نظر میرسد که برای دست‌یابی به موفقیت نیاز است که موارد قانونی موجود الزام آور باشد.

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای ساخت و ساز نیاز است که نظارت‌ها تقویت شود و پایان کار به واحدهای ساختمانی داده شود که الزامات قانونی را رعایت کردند

لاهیجان زاده در ادامه خواستار استفاده از تکنولوژی روز دنیا در ساخت و ساز شد و گفت: با این شیوه میزان هزینه‌ها و هدر رفت انرژی کاهش پیدا میکند.

وی در ارتباط با وضعیت مصرف انرژی در استان خوزستان، گفت: خوزستان به دلیل شرایط آب و هوائی نماد مصرف انرژِی است، هوای این استان در هفت ماه سال به شدت گرم است، به همین دلیل شاهد مصرف انرژی زیاد در این استان هستیم، با توجه به این مباحث و دغدغه هدر رفت انرژی ساخت و سازها به شیوه قدیمی انجام میشود.

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان با اعلام اینکه عایق بندی در ساخت و سازها به صورت جدی  رعایت نمیشود، گفت: استفاده از شیوه‌ها قدیمی هنوز در این استان مرسوم است.

وی با اشاره به فعالیتی که در استان اصفهان در همین سمت داشت، افزود:به صورت کلی در این استان تفاهم نامه‌هایی با دستگاه‌های خدمات رسان منعقد شد و سیاست‌گذاری‌ها را ابلاغ کردیم ولی در اجرا نیاز بود که نظام مهندسی ساختمان و شهرداری‌ها ورود پیدا کنند.

لاهیجانزاده اضافه کرد: محیط زیست دستگاه نظارتی نیست، بیشتر دغدغه‌ها را مطرح میکند که نیاز است در اجرای سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری‌ها ورود پیدا کنند  و پیمانکاران را ملزم به اجرای قوانین و مقررات کنند.

کیمیا سامانه