رئیس نظام مهندسی ساختمان قم :

بکارگیری مجری ذیصلاح راهکاری موثر در حفظ سرمایه های ملی و انسانی است

| ۱۶:۲۰:۰۴ | ۳۰ / آذر / ۱۳۹۵ |
شناسه خبر: NjQ

رئیس نظام مهندسی ساختمان قم با اشاره به ورود افراد فاقد صلاحیت به ساخت وسازها اذعان داشت: بکارگیری مجری ذیصلاح می تواند در راستای حفظ سرمایه های ملی و انسانی موثر باشد و اجرای این امر در حقیقت در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی کنفرانس ملی HSE، مهندس امین مقومی ، اظهار داشت: عدم رعایت مباحث ایمنی در کارگاه های ساختمانی از سوی برخی کارگران علاوه بر خسارت های جانی و جبران ناپذیری که بر جای می گذارد ، تبعات منفی نیز برای خانواده های آنان به همراه دارد و آنان را نیز دچار مشکلات اساسی می کند.

وی گفت: هر کارگر ساختمانی که دچار مشکل و حادثه می شود ؛ هزینه های سنگینی برای درمان به دوش دولت می گذارند که در این راستا ضرورت دارد تا دستگاه های متولی امر در زمینه آموزش ؛ سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند چرا که تجربه نشان داده است آموزش مقدمه و بستر کاهش ناهنجاری ها و رویدادهای ناگوار است.

مهندس مقومی  در ادامه عنوان کرد: در مبحث 12 مقررات ملی ساختمان، مواردی شامل حداقل ضوابط و مقررات به منظور تأمین ایمنی و بهداشت عمومی در هنگام اجرای عملیات ساختمانی گنجانده شده که عمده اقدامات پیشگیرانه اولیه جهت جلوگیری از حوادث احتمالی احداث بنا می باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، بیان داشت: بر اساس آمارها بیش از 50 درصد کارگران ساختمانی زیر 30 سال سن دارند و تحصیلات آنها نیز عمدتا زیر دیپلم است که این آمارها نشان می دهد که می بایست توجه جدی به امر آموزش داشت .

مهندس مقومی ،  با بیان اینکه یکی از راه کارهای جلوگیری از صدمات و آسیب های کارگران ساختمانی و افزایش کیفیت ساخت و سازها  اجرایی شدن بحث مجریان ذیصلاح است افزود: متاسفانه شاهد هستیم که برخی افراد که صلاحیت های لازم در زمینه ساخت و ساز را ندارند به این عرصه ورود پیدا می کنند و همین امر موجب می شود تا شاهد برخی از مشکلات به دلیل عدم توجه به اصول علمی و تخصصی احداث بنا و عدم بکارگیری مهندسان و رعایت اصول ایمنی باشیم.

وی تصریح کرد: به کارگیری مجری ذیصلاح می تواند در راستای حفظ سرمایه های ملی  و انسانی موثر باشد و اجرای این امر در حقیقت در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی است.

مهندس مقومی،  با اشاره به اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در این راستا نیز بیان داشت: سازمان نظام مهندسی قم پیشنهاد اجرایی شدن مسئول ایمنی را ارائه داده که مورد تصویب هیئت چهار نفره استان قم در سال 95  قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سازوکار اجرایی شدن دستورالعمل اجرای گودبرداری های ساختمان در راستای تامین ایمنی گودبرداری ها  و تهیه سازوکار اجرایی شدن مجری ذیصلاح در راستای بهره گیری از افراد متخصص در ساخت و ساز و تامین ایمنی  از دیگر برنامه های نظام مهندسی قم بوده است.

مهندس مقومی ، اضافه کرد: برگزاری سمینارهای آموزشی جهت آموزش نکات حقوقی نحوه برخورد با مالکان  به منظور رعایت ایمنی کارگاه های ساختمانی برای مهندسان عضو سازمان و برگزاری جلسات متعدد مشترک با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان جهت تهیه شکل واحد برای اعلام عدم رعایت نکات ایمنی در کارگاه های ساختمانی از دیگر برنامه های سازمان در این زمینه بوده است.

کیمیا سامانه