مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

کاهش آمار حوادث منجر به فوت در کارگاه های ساختمانی/ بیش از 52 درصد از حوادث به دلیل عدم نظارت رخ می دهد

| ۱۸:۵۳:۱۸ | ۰۵ / دی / ۱۳۹۵ |
شناسه خبر: Njc

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در سال گذشته با افزایش میزان نظارت بر ساخت و ساز و رعایت ایمنی ، حوادث کارگری در واحدهای ساختمانی 21 درصد کاهش یافت.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی همایش، محمد اصابتی روز یکشنبه پنجم دی ماه در مراسم افتتاحیه" ایمنی ، بهداشت و محیط زیست در صنعت ساختمان" در محمود آباد مازندران افزود: با ارتقا فرهنگ ایمنی کار و آموزش و رعایت درست مقررات ایمنی ، بهداشت و محیط زیست می توان همچنان این حوادث را در کشور کاهش داد.

اصابتی گفت : 37 درصد از حوادث کارگری در کشور مربوط به واحدهای ساختمانی است و این بخش رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی اظهار داشت:روزانه چهار کارگر ساختمانی در کشور به صورت مستقیم بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند.

این مقام مسئول افزود : همچنین روزانه 20 تا 24 کارگر ساختمانی نیز بر اثر بیماری های ناشی از کار جان می بازند .

وی گفت : تنها در سال گذشته افزون بر یک هزار و 400 نفر از کارگران ساختمانی در حوادث ناشی از کار جان باختند و آمار سال 93 هم حدود یک هزار و 800 نفر بود.

اصابتی افزود : از سال 89 تا سال 94 در یک پروسه زمانی پنج ساله حدود 10 هزار کارگر ساختمانی در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند.

وی افزود : تنها در سال 93 سازمان تامین اجتماعی حدود پنج هزار میلیارد ریال مستمری به از کار افتادگان ناشی از حوادث کار پرداخت کرد.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون خسارت سالانه ناشی از حوادث کار در کشور را برابر با بودجه هدفمندی یارانه ها اعلام کرد.

نبود نظارت عامل 52 درصد حوادث ساختمانی

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون علت 52 درصد از حوادث ساختمانی در کشور را ناشی از نبود نظارت دانست و گفت که بسیاری از ناظران ساختمانی نسبت به وظایف خود اشراف ندارند.

وی افزود : این در حالی است که از لحاظ قانون ، ناظر مسئول اصلی ساخت و ساز است و باید در برابر حوادث ساختمانی نیز پاسخگو باشد.

اصابتی ضعف فرهنگ ایمنی ، کمبود کارگران ماهر ساختمانی ، فقدان تفکر سیستمی و نبود آموزش را از مهم ترین عوامل افزایش حوادث ناشی از کار در کشور برشمرد.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون ضعف قانونی برای برخورد با متخلفان و پائین بودن جرایم تخلفات را هم از دیگر دلایل افزایش حوادث کار در ایران دانست

کیمیا سامانه