رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مازندران:

برگزاری کنفرانس ملی HSE آغاز برنامه های دبیرخانه مبحث دوازدهم مقررات ملی است

| ۱۸:۵۷:۵۱ | ۰۵ / دی / ۱۳۹۵ |
شناسه خبر: Njg

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با اشاره به استقرار دبیرخانه مبحث دوازدهم در مازندران اظهار داشت: برگزاری کنفرانس ملی HSE آغاز برنامه های دبیرخانه مبحث دوازدهم مقررات ملی است.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی همایش،مهران فرصت صبح روز یکشنبه پنجم دی ماه در کنفرانس ملی HSE در محمودآباد با تاکید بر اهمیت استان مازندران اظهار کرد: وجود  33 هزار مهندس و  نحوه پراکندگی اعضا در شهرها و ترکیب در رشته های مختلف ،شرایط ویژه ای دارا می باشد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با اشاره به ویرایش مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اظهار داشت: بومی سازی ساخت و ساز در استان با توجه به شرایط زیست محیطی از اهمیت بسزایی برخوردار است  و ویرایش این مبحث با توجه به اقلیم مازندران باید بومی سازی شود.

وی با اعلام اینکه ایمنی در ساخت و ساز مورد توجه مسئولان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران است، گفت: پژوهش‌های زیادی در مبحث ایمنی ساختمان از سال 89 در استان انجام شد.

فرصت اضافه کرد: در سال 91 کمیسیون ایمنی حفاظت کار در نظام مهندسی استان شروع شد و با اقدامات انجام شده 18 هزار کارگر ساختمانی و 10 هزار مهندس تحت آموزش قرار گرفتند.

وی یادآور شد: بر اساس اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت راه و شهرسازی دبیرخانه مبحث دوازدهم به استان مازندران واگذار شد.  

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مازندران خاطر نشان کرد: اولین برنامه دبیرخانه دائمی مبحث 12 ، برگزاری کنفرانس ملی HSE بود  و با تمام تلاش در جهت کاهش دغدغه‌های حوزه ساخت اقدام میکنیم.

وی با اعلام اینکه در در صنعت ساختمان نیروی انسانی مورد اهمیت ویژه‌ای قرار دارد، گفت: به دلیل عدم آگاهی مردم نسبت به حساسیت‌های مباحث ساخت مشکلاتی در این بخش وجود دارد که باید تلاش کنیم به صورت برنامه‌ریزی شده میزان حوادث را کاهش دهیم.

فرصت با اعلام اینکه در بحث تخریب، گودبرداری، سقوط از ارتفاع بیشترین حوادث ایجاد میشود، گفت: آیین نامه‌های مربوط به این بخش‌ها باید به صورت جدی پیگری شود و باید با فرهنگ سازی مناسب نسبت به کاهش حوادث ساختمانی اقدام کنیم.

وی با اشاره بر نقش دستگاه های اجرایی مختلف در  پیاده سازی HSE اظهار داشت: نبود سیستم نظام مند و یکپارچه در اجرای قوانین و عدم آگاهی مردم نسیت به اهمیت "ایمنی ، بهداشت و محیط زیست" و همچنین ورود برخی افراد فاقد صلاحیت در ساخت و ساز ها از جمله عوامل مهم در حوادث کار است.

کیمیا سامانه